Farket


Otizm üç yaşından önce ortaya çıkan ,sinir sisteminin farklı yapısından veya farklı işleyişinden kaynaklanan  ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen  nörolojik tabanlı bir rahatsızlıktır. Kalıtsal kökenli olduğu belirtilen ,çevresel etkilerden de kaynaklanabilecek , ırk, renk ayırt etmeyen bir hastalıktır.
 Tüm dünyada tanılama bilimselliği kabul edilmiş gelişim değerlendirme ve ölçme kriteri DSM- IV ölçütlerine göre her 150 çocuktan birinin otizmden etkilenmiş olduğunu görülüyor. Türkiye’de  1/150 oranı temel alındığında tüm ülke nüfusu içinde yaklaşık 450.000; 0-14 yaş grubunda ise 125.000 otizmli birey olduğu ve erken teşhislerin çoğalması ile, 0-6 yaş grubunda otizm teşhisi sayısının da giderek artmakta olduğu vurgulanıyor.

Erken teşhis ve  yoğun özel-bireyselleştirilmiş eğitimden yararlanarak ilerleme kaydedilebilir, otizme özgü davranış bozuklukları normalleştirilebilir. Böylelikle birey normal eğitim çevresi içinde yerlerini alabilir ve yarınlarda toplumda olmaları gereken sosyal ortamda olurlar. Herhangi bir rahatsızlık veya bizce “eksiklik” olarak nitelenen bir durum böylelikle “ötekileştirme” malzemesi olarak kullanılmamış olur . Özellikle nisan ayı içerisinde gerek otizm vakıf ve sivil toplum örgütleri gerekse toplumun dikkatini çekecek etkinliklerle, kamuoyunun da dikkatini çekerek otizm problemi olan çocuklarımızı, bireylerimizi  tam anlamıyla dahil edebileceğimiz toplumun temellerini atmak açısından önem taşır. 2 Nisan,  dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” (2nd April World Autism Awareness Day) olarak ilan edilmiştir. Fark edelim , fark ettirelim . 

"Ben otizmli olan bir çocuğum. Otistik değilim. Otizm karakterimin sadece bir bölümüdür. Beni tek başına tanımlayacak bir kavram değil. Siz düşünceleri, duyguları, yetenekleri olan bir birey misiniz yoksa sadece şişman, gözlüklü ya da sakar bir kişi mi  ? "Daha fazlası için :
 
                                                           www.otizm.org                 

                                                          www.otizmplatformu.org


Hiç yorum yok:

yetmiş üç numarada yedi yüz otuz. gün

Begonvil mevsiminde kesilir mesela Bir sokağın ortasında bir akşam uyanıp Artık saçlar dökülmez ve beyazlamaz Ağızdan dört kez çık...