Tabutta Rövaşata

    Yansmalar - bab-ı esrar Müziği aç ve öyle oku , film vurmaz beynine yoksa !

Eski parayı hatırlatarak başladı film, sabahçı kahvesi, sarı , reis ( Tuncel Kurtiz), kanyak mı vodka mı ?

Mahsun olmayan ve hesapsız yenilen bir dayak gelir bir bmw için daha beşinci dakikada, üzerinde "çıkma bir gömlek" . Arabaya binersin, fanı açar ısınırsın. Bakarsın kimse yok bas gaza ,yolda bir köpeğe çarparsın.İçi kıyılır, Bab-ı esrar , on dakika dokunur kafana kafana “ayyyyy ayyyyy “ diye diye. Çaya öyle bir sarılırsın ki, ellerin mi yüreğin mi üşümüştür anlaşılmaz. Bir yabancı kadının yüzü nur ile görünür gözüne.Kimdir, seninle aynı yerde ne işi olur, burası kimsesizlik mekanıdır, burası bir tuvalettir,şehrin dışkıları vardır .Bu kadar güzel bir kadın ne arar burada. Olsun,kadınlar iyidir !

Bir sabahçı kahvesinden cenaze kalkar, cemaat beş kişidir , hak helal olmuştur . Tabut bir kayık alır gider bir arkadaşı. Kemal, sade bir şekilde ölmüştür kalabalıklığına uygun olarak. " Beyler koalisyon" budur işte. "Sor çıkma ekmek var mı" diye üzerinde çıkma gömlek gidersin markete. Ha, "pamuk var mı? "  unutmadan. Yok "ama arkadaşlar iyidir" !


Ah Mahsun Süpertitiz (Ahmet Uğurlu), komser ona dayak atmakatan sıkıldı o sıkılmadı. Gardiyanlar sıkıldı, hakimler, savcılar, memleket sıkıldı, memurlar amirler, psikologlar, doktorlar sıkıldı ,hastanaler sıkıldı,  ama o sıkılmadı. Süper-titiz bir İstanbul ,bir çıkma insanın memleketinin filmidir .Tarihi tavus kuşu ve bereketi Rumeli hisarında .Bilet almadan göremez çok sevdiği kuşları Mahsun. "Eski çamlar bardak olmuş"tur. "Hani"dir o kahveler. "Modern hayat bizi birbirimize daha çok benzetiyor"dur muhabir kadının dediği gibi."Ne zaman dar bir yola girsem, o yolda bir masa varsa,masada da çorba içeni görsem geri vitese alıyorum" diyerek tezi çürütür Reis, ama olsun insanlar iyidir !

 Topun ağzında yaşamaktır Mahsunun ki, patlamaya ve patlatılmaya hazır. Süpertitizin suç haberi ve aradaki reklamda da " şişman sosis,tombul sosis".  Açık kalan televizyonu herkes izler, reklam her türlü kazandırır , 
mesaj açık : Televizyon kötüdür !


"Çıkma" insandı Mahsun , her büfede bir şarapçı için ayrılmış ekmek gibi. Onun alanı olmadı ve çok sevdiği bir tavus kuşunu bereketini düşünmeden, açlığına yenik düşerek yemek üzereyken yakalandı . İnsanı anlatıyordu bu sahne, hem o kadar sevmek hem de açlıktan ölmemek için çalmak ve yemek. Sevmek de böyle değil mi , hem seversin hem de en aç zamanında canın çeker sevgiyi,sevgiliyi; yersin! Olsun, yokluğu öldürse de sevgili iyidir !Değeri bilinmemiş bir oyuncu Ayşen Aydemir ,filmde eroinman kadındır. Bu filmle ödül almış, aslında alamamış o gün ölmüştür. Filmi tamamlayan da bu oldu sanki, daha ilk filminde attığı rövaşatadır türk sinemasında , ödül gününde, tabutunda !   Ayşen Aydemir iyiydi , net !            İstanbul filmidir , yedi tepeli bu çıkma şehir , herşeyine,herkesine rağmen iyidir !
          "Bu filmi biz yaptık " diye biter bu Derviş Zaim filmi . Eser bizim eserimiz insanlar !
                                               
                                                      " Eeee ne yani ?" diye sorarsan 
-Yani,arkadaşlar iyidir


3 yorum:

Vladimir dedi ki...

Sıkı bir filmdi, Ahmet Uğurlu bu film için dünyaya gelmiş olmalı demiştim izlerken, müzikler, oyunculuk, oyunculuk demeye de dilim varmıyor sanki kendi başlarından geçer gibi.

ŞAVKÎ dedi ki...

Beni benden almıştı dersem abartmış olmam ! O bab-ı esrar , ay ay ayyyy ! Bu kacını izleyişim bilmem ama benim liste filmlerimdendir , can yarasıdır . Arkadaşlar iyidir ,çıkma gömlek sözleri de dilimde dolanır arada . Ne diyim ,belki ağır ama dolu film be Vladimir . Yaşımız genç daha ama bu filmler başkaymış , zamanında sinemada izleseydim daha bir mutlu olurdum . Çok konuştum sanki :D

Vladimir dedi ki...

Müziği başlı başına bir olay, güzel ama filmde daha bir büyüyor sanki. Ben Organ Pamuk'un senaryosunu Kara Kitap'taki kısa bir bölümden alarak yazdığı Ömer Kavur filmi, Gizli Yüz'ü de beğenirim mesela. Kolay bulunmuyor, TV de izlemiştim bir ara, gecenin bir vaktinde. O bunun gibi değil ama çok sakin usul usul akan bir film, ikinci yarı bir ara sıkıyor bile ama finalde her şey birbirine bağlandığında o tamamlanma hissi ile Oh be diyorsun.

Bilin

ÖĞRETMENLER şiirinin sonunda Parra birden Kafka oluverir, dönüşüverir yaşlı bir böceğe... Bilinsin...