Zamanımızın Bir Kahramanı


76- Gruşnitski haklıydı: " hayır olamaz,bunu öğrenmemelisiniz ! O temiz kalbiniz incinir,üstelik söylememin yararı ne? Ben sizin için neyim ? Ruhumu anlayabilir misiniz ?" tüm insanlara kinliydi ve belki de haklıydı -kitaptaki verilere göre en azından- kendince. O asker kaputunun altındaki ruhunu anlamayanlarla konuşması belki yersizdi,ama insandı işte, dili kuvvetli ve yorulmazdı. Şöyle diyor " İnsanları küçümsememek için insanlardan nefret ediyorum, bunu yapmazsam hayat iğrendirici bir komdedi olurdu"; özet geçti işte !

78- Kadınlardan konuşurken "safkan atlardan " konuşur gibi konuşurdu ya, " kadınları sevmemek için onları küçümserdi,yoksa hayat zırva bir melodram olurdu" belki olmazdı,bilinmez !

82- " İki arkadaştan biri daime deiğerini kölesidir,aslında,genellikle hiçbiri bunu kendisine itiraf edemez, ben kölelik edemem çünkü aynı zamanda kandırmak gerekir"

Bulut

Dinmiş tufanın son bulutu!
Bir sen gezinirsin açık mavi gökte.
Senindir, kimsesiz, neşesiz gölge.
Sevinç dolu günü, bir tek sen üzersin.

Az önce çepeçevrede sarmıştın gökyüzünü,
Şimşek de seni sarıverdi dehşetle.
Sen ise saçtın gizemli gürlemeni,
Ve açgözlü toprağa yağmur içirdin.


Yeter, defol! işin bitti artık.
Toprak tazelendi, tufan da kaçtı buralardan.
Ve işte rüzgar da yaprakçıkları okşarken,
Kovuyor seni şu huzurlu göklerden.
(Aleksandr Sergeyeviç Puşkin)
 
90-" Ah gurur ! sen arşimetin dünyayı yerinden oynatacağı kaldıraçsın"

93- " Kalbin acınası alışkanlığı : SADAKAT "

110- " gövdeleşen idealler biçimleşir. Biçimlenmenin oluşması için pratik gerekir. Kafada ne kadar ideal varsa, pratik de o kadar çoğalır. Bu yüzden, hep masa başında duran deha ölüme ve çıldırmaya yazgılanır."

111- " Bütün yönleriyle kendini tanıyan insan ancak o anda Tanrı'nın adalaetini değerlendirebilir." Tanı kendini be AYLAK !

113- " Bütün dünyayı sevmeye hazırdım, beni kimse anlamadı: Nefreti öğrendim ! Suskun biri, oldum: iyilik ve kötülüğü derinden algılayabiliyordum: Kinci oldum ! Gençliğim, kendimle,dünyayla dalaşmakla geçti, en güzel hislerimi içimin derinliklerinde sakladım"; kendini de sakla be AYLAK ! "Dünyayı, toplumun alışkanlıklarını öğrenince yaşambiliminde uzmanlaştım" Master Degree ,peh!

117- Puşkin'in nakaratlatından: " Bizim gibi aptalların nesine gerek öyle bardaktan çay içmek"

124- Çarlık Rusyasında kölelere "can" adı verilirmiş okuyucu; şaşırdım ! Kimin "can"ı olduğunuzu düşünmeye başlayın,ha !

126- "Kadınları anlamak için okullarda öğrendiğin tüm mantık teorilerini tersine çevir,sorun çözülecektir"

127- " Şairler kadınlara melek diyerek onları inandırdılar, ama aynı şairler para karşılığında Neron'u da yarı tanrı haline getirmemişler miydi ?"

129- "Öyle zamanlar oluyor ki ben kan emen vampire benziyordum.Üstelik iyi yürekli biri gibi geçiniuot,buna layık olmaya uğraşıyordum"


Peçorin yazgıyı sınayan asker, Vera güzel kadın, Ah meri -küçük prenses- nasıl aşka kaptırdı o asker kaputunun altındaki donuk ruha ! Gruşnmitski, kibirine kapıldı; kitap güzeldi işte.....


Hiç yorum yok:

Bilin

ÖĞRETMENLER şiirinin sonunda Parra birden Kafka oluverir, dönüşüverir yaşlı bir böceğe... Bilinsin...