Kutsal Bölge


12- Sirenler insanoğluna boyun eğdirmek için söylerler şarkılarını. Onların şekil değiştirme güçlerini sınarlar. Aynı zamanda serbestliğe doğru fani sıçrayışlarından başka bir şey olmayan sebat yeteneklerini. Sirenler der ki: Devam etme,teslim ol !

19- ma chi non ha bisogna della Mamma ? (Vero,chi? İo, adesso !)

36- Bu fethedilmiş mağarada beni kuşatan her şeyin ismi, camın ve kurşunun,tahta ve demirin varlığına eklenen her şeyin; tavuskuşu ve ayçiçeği,denizkestanesi ve denizanası, ipek ve alçıdan hapisanelerinde mayalanan sarmaşık ve asma. Hiçbir şeye dokunmak istemiyorum. Bütün bu dekor,bir kadının uzun ,vahşi,kokulu siyah saçlarına yaptığı gibi, tırnaklarıma ve parmak uçlarıma bile nüfu ediyor. Her şey büyüyor: beni ısıtmaya çalışan eşikten ayrılıyorum: geçiş tutkudur. Ama kuşatılmış duvarlar kutsal surlara sığınmayı bekliyor. Birisi bir çember çiziyor ve salgın giremiyor. Kutsal bölge beni soyutlayıp varlığımı devam ettiriyor: kadifr dışarda kalıyor .

47- Hangi şeyler yer yüzüne ait, hangileri onun yüzünden ortaya konuluyor ?

49- Çoçuklar ölür ve yol kıyısına gömülürler: gizlice geçenlerin rahimlerini ele geçirirler: yeniden doğacaklardır.

51- Ülkeni tanımak isterdim çünkü orada her şey dengeleniyor. Ölümün kuvvetleri yaşamınkilere denk.

59- Bir gün yararsız, oturulmayan gökdelenler dikmek için yıktıkları bu yüzyıl dönümü saraylarını özleyeceğiz.

    - Pek çok şey hayal etmenin iyi yanı, daha sonra insanın önüne çıkan ilk şeye razı olmaması.

66- listeler,kataloglar insanın bütün sıkıcı hikayelere, bütün yenilmiş karakterlere ve boş anlamlara karşılık olarak verebileceği son ironi. Nesneler,görüntüler krallığı, bir zamanlar bizi yöneten elle tutulmaz tinsel dünyadan intikam alıyorlar.

    - bizim sessizliğimiz, bütün dünyanın yavaş ve tüketen sıcağıma karşı hiçbir şey yapamıyor.

68- Acı mutluluk mudur ? Bugün yok olmaya başlamak için var. Dün dayanılabilir ve baştan çıkarıcıydı: bir sır. Bugün dayanılmaz ve iğrenç bir gerçek.........yanıltıcı deri olmadan,ucuçu parfüm olmadan,sırf bir çürüme kaynağı olarak........

77- Eğer aynaya bakmaya devam edersem sonunda beni yok edecek


87- Aptallık güzelliği daima muhafaza eder : kırışıkları önler; salaklık, idollerimizi düşüncenin hasarlarından koruyan ilahi bir kozmetiktir.


95- Benden kuşkulanma. Anla beni. Arzula,yalvar, öp ama tüketme...Sadece bu dokunmaktır. Tüketmek.......... Tüketmek bitirmektir,bitirmek dokunmak, dokunmak günah işlemek...

- ben olmama izin verilen ve veirlmeyen her şeyin gizlendiği yerlere karşı savaş: güzel,karanlık, örtülü aşk, sıcaklığın ödülü, çarşafların dindarlığı: yasak bir dokunuşun zevki..

121- Konuşmaya devam edin , ahmaklar, ne de olsa sözcükler öldürmez.

123- Çehov diyor ki, öldüğümüzde duyularımızın beşi işlemez olur ve diğer doksan beşi yaşamaya başlar.

126- *Yıldız olmak nasıl bir şey
          - Sessizlikte yanan bir şey, ama yavaş yanan.
         * en sevdiğiniz moda nedir?
           -Sadece benim aynamın gördüğü
         *Nasıl bir kadın tercih edersiniz (değiştirdim)
           - En kolay unuttuğumu
         * Çok zengin misiniz ?
         - Yüz milyon alyuvar değerinde.

148- Bizi bir araya getiren her şey öldürür bizi. Bizi ayıran her şey yaşatır: aşk mesafe ve ayrılıktır.................................... Benim elimin de doğa ve tehlike olduğunu bilmiyorsunuz: elimin ve sözcüklerimin.

140- Benim hikayem burada bitiyor. Bu yalnızlıkta. Kimse onu sürdüremez. Yasak bölge. Gerisini bilmek istemiyorum; kimse de istememeli. Ama yalnızlık bana tek başıma olmadığımı söylüyor. Bir şey daha olduğunu. İnkar ediyorum. Anlatıcı benim. Bu hikaye üzerinde hayat ve ölüm gücüne ben sahibim. Devam etmeyi reddediyorum. Okumaya devam etmenizi yasaklıyorum........................ Sadece hiçbir şey bilmeyeceğimi biliyorum.......


            "Dünyanın gizemi görünendir"


          iyi bir son olmuş sayın Fuantes, gracias !6 yorum:

Godard kadını dedi ki...

hepsi için ayrı ayrı ayrıntılı notlar düşülmeli

luna-lunarita dedi ki...

gorunen gizem dahi bizi bu kadar kaosa ve blinmezlige surukleyebiliyorsa, ve sayet gorunmeyen gizem ihtimalleri bir yerlerde sakliysa; eyvahlar olsun'mustur.

sevgiler,
luna.

ne dedim ben dedi ki...

Ben çok sevdim bu cümleleri.Üşenmedim bir daha okudum, beğendiklerimin altını çizdim,seninle paylaşayım istedim, çoktu hakedemedim. Teşekkürler..

Aylak dedi ki...

Düşün dur !

Saygıyla

Aylak,

Aylak dedi ki...

"Göz görmez,yürek katlanır" , belki bilinmezliğe itafendir ? Derin sorular,sorular sorular. Think about 'em !

Saygıyla

Aylak,

Aylak dedi ki...

"Ne dedin sen" :) diyesim geldi dedim ; atladıklarım da oldu ama bunlarda dahi kafa yoran çok şey var aslında. Gördüklerimizi paylaştık,göremediğimiz şeyler olduysa da affola. Aslında bir çocuğun annesine olan bakışını anlatır kitap ama aradaki noktalar bana o ilişkiden daha dikkat çekici geldi. Arz ettim.

Saygıyla,

Aylak

yetmiş üç numarada yedi yüz otuz. gün

Begonvil mevsiminde kesilir mesela Bir sokağın ortasında bir akşam uyanıp Artık saçlar dökülmez ve beyazlamaz Ağızdan dört kez çık...