Düzen - baz

*Delilik dişidir, övünç erkeksi. Deliren bir erkek her şeyin bir rahimden çıktığını anlamaya başlamıştır; doğurgan bir doğadır gözlerin alabildiğince seyrine sunulmuş,bunu anlar. Bu keşif delirtir, bu keşif doğurmaktan daha çılgıncadır. Dişi üretkendir, dişi çabalar daha çok deli doğurmak için onu doğuran doğaya vefasından.Velhasıl Papaz Efendi, ataerkil yapımıza bakarsak vurduk-kırdık-yendik ; anaerkil yanımızda neler eksik neler.

* Susku şiirin kuluçkasıdır, şair dediğin kanatlıdır.:Kimi melektir sevap yazar,günah yazar; haber getirir dünden bugünden, kimi iklim iklim sarar bizi, kimi asası elinde canımızı alana-kanımızı son damlasına kadar akıtana kadar uğraşır bizimle. Kimi tavuk tüner, buğday peşindedir, korkmak malzemesidir ve tilkilerin eninde sonunda uğrayacağı yere sığınırlar. Kimi tavus kuşu kuyruğunda nazar taşır.Kimi kartaldır etcil, canla beslenir, etten ağrı sever, kanatları sarar bizi,korkularımıza beşiktir. Kimi baykuş en gamlısından, bacanızda öten bir şair görürseniz öldürün ! Kimi şahindir, atmaca'dır, bir başka şairi avlamakla meşguldür; atar sıkılar ! Kimininse serçe'dir yüreği Sezen kadar olmasa da,elleri kalpleri kadar küçük değildir.Biline.Kimi papağan gibi ahali ne demişse onu der, sınırları aşamaz tümceleri, tüm-ce konuşmalıdır; koyun sürüsünün uçangiller alemindeki temsilcisidir bu tekerrürist. Özetle, her türe bir insan sureti denk düşer elbet.


* İnsanın kendinin kendine ağır gelmesi, kendi yüreğini taşımanın ağır yükü altında ezilirken ikinci bir işgalciye yer vermemesi.... Anlaşılmamak için daha güçlü nedenimiz yok.... Bir kadını öfkeli halde bırakmak öylece, suskunken yanına gidememek, giyotine olan vurgunluğumuzdan...Belki....* CANIM KARDEŞİM'i izleyip gözlerin dolmuyorsa, bilyelerini al ve git . Sen bizim mahalleden değilsin...


* Hukuki terimler sözlüğüm:

   Var olduğumu sanıyordum,
   garibim
   gaip. ..

   Varlığım mı,
   elem 
   buhran falan değil
   mutlak butlan.....

*Geceyi soyuyorduk her gece farklı bir kadın suretinde. Korkular giyiyorduk işe giderken, beyaz yakalar masumiyetin cenazesiydi hep. Velhasıl Lily, bizim prezentabl elemlerimiz vardı, takım çalışmasından uzak yanlızlıklarımız bir de ssk+yol+yemek tadında ömür dediğimiz iş güzergahımız.

*Şimdi yan odada yatan bir kadın muhtemelen geçmişiyle sevişiyordur.Bak Doktor, bir kadın sırtını dönüp yatıyorsa bu nefesini dinle diye değil.Eve iş getirme. 

7 yorum:

Nerissa C dedi ki...

Deliliğimle yüzleşiyorum seni okurken, gülümsüyorum,içerliyorum, hep bir keyif hep bir keyif :) Çay demledim az önce,birlikte sabah sabah ne güzel gidiyosunuz :)

Uyuşuk Hayalperest dedi ki...

Şairleri ne güzel anlatmışsınız.

Aylak dedi ki...

Nerissa C : Öz bilinç iyidir. Tebessüm. Keyfiniz bol ola elbet, çay da şahidi olsun; ayrıca doğru tahmin ben hep güzel giderim. Yani "gitmek"te üzerime yoktur da şu aralar çakılı kaldım.Tebessüm.

Uyuşuk Hayalperest : Aslında nasıl da bir tezatı işaret etmişsin yorumunla, var ol! Öncelikle pek anlatabilme becerim yok ama buna rağmen ; benim kafamdan çıkanlar bir anlatım iken nice şairin anlaşılmamış olması ve dolayısıyla kendini anlatamamış olması ne tezat - ironi. Şairler anlaşılmak için var anlatmak için oldukları kadar oysa.


Sevgi ve Saygı

Aylak'ı dinlediniz . Tebessüm.

Maviye iz süren dedi ki...

anaerkil yapımızda gerçekten çok eksiklikler var çünkü anaları eksikmişçesine algılayan ataerkillerimiz var. bu algılayışın değişmesi yüzyılların geçmesini gerektirir.

dediğiniz gibi, şairin beslendiği kaynaklar çok farklıdır. her parmak izinin farklılığı gibi sanırım her şairinde malzemesi, mizahına ve yaşantısına göre farklılık gösteriyor.

teknoloji ise bizim paravanımız oldu.kimliklerimiz kayıp.

yazınızın lily kısmı ise en beğendiğim kısım:)

selamlar.

Maviye iz süren dedi ki...

yorumda mizahı değil mizacı demek istemiştim pardon:)

Aylak dedi ki...

İsabetli yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Kayıp - gaip sınırlarındayız,sanki hep !

Selam olsun

Aylak

Papatya dedi ki...

İlginc ve guzel bildum.takipteyim

Bilin

ÖĞRETMENLER şiirinin sonunda Parra birden Kafka oluverir, dönüşüverir yaşlı bir böceğe... Bilinsin...