Saçma teati


Mananın görünmezliği onu varoluşuna götürür, var olan madde yok olmaya mecburdur , çünkü olmak esastır ölmek için. Derdin bile manası ağırdır kendisinden ! Aşk dediğin nedir ki mesela , etimizde bir toplu iğne başı kadar yara oysa... İnsan işte Papaz efendi, erişemediği manaya b*k atar, kötüler. Bu manada İnsan  çok güçlü bir acizdir. Burada iki çıkmaz var. Burada ikirciklik var tümcede. İnsan hem güçlüdür, hem acizdir. Diğer meal ise, acizdir ama en güçlü acizliklerden bir tanesidir onunki. İnsan güçlüdür ama aciz olacak kadar güçlüdür; yetmez maddesini aşmaya gücü manaya doğru. İnsan acizdir ama güçlüdür, ondan işte acizliğini yenmek için yer yer savaşır manasıyla; var oluş dediğin burada gerçekleşir. Acizliğini güç bilmek var eder manasını, güçlü bir acizlik maddeyi bile yer bitirir belki de.... Belki de sadece parçalandığı zaman ortaya çıkar manası maddenin ama insan işte bu acizliktendir ki kendini ne parçalar ne parçalatır kendinden başkasına ; kendi zaten kendinden yanadır, kendini parçalamasını beklemek fazla hayal gücü ister. Hayal gücü ölümdür bir başka mealde. İnsan ölür mesela, toprak olur, dünya olur. İşte bu yüzden dünya, ölülerden ibarettir bir yerde; bu yüzden Sürrealistlere saygı duyun !
- Bu duvar halısına dair bir anın yoksa zihninde sus bence ; aynı neslin çocukları değilizdir seninle !(affolsun ayrımcılık)

2 yorum:

pe hito dedi ki...

Ezber şahane
:)
Var olunmadan yok olunmuyor, zıtlıklar birbirini var ediyor.
Belki de bu yüzden eline ve yüreğine değen her şeyi sevmeli insan. Acıtsa da tadına doyulmaz olsada
:)
Sevgilerimle
:)

Aylak dedi ki...

Ezber ?

yetmiş üç numarada yedi yüz otuz. gün

Begonvil mevsiminde kesilir mesela Bir sokağın ortasında bir akşam uyanıp Artık saçlar dökülmez ve beyazlamaz Ağızdan dört kez çık...